21 Eylül 2014 Pazar

UYKU APNESİ

       Bir bayan olarak uyurken horlamam ve ne kadar uyursam uyuyayım kalktığımda hiç uyumamış gibi yorgun kalkmam, Gün boyuna hiç enerjim olmaması beni çok rahatsız ediyordu. Bir kaç gece tıkanarak nefes alamadan uyanmam sonucunda araştırmalarım neticesinde bende uyku apnesi olabileceğini düşünerek  önce Kulak Burun Boğaz doktoruna gittim. Önemli bir şey olmadığını ve Uyku apnesi olabileceğini hastanede izlenmemi söyledi. İzmir Dokuz Eylül hastanesinde uyku bölümünde birçok yerime takılan elektrotlarla izlenerek bir gece yattım ve gerçekten de düşündüğüm gibi uyku apnesi olduğum teşhis edildi.  Çok yüksek  değil derecesi ancak heyet raporunda hayati tehlike nedeniyle 5 bar basınçlı  cpap cihazı kullanmam gerektiği yazıyor. Ameliyatın pek faydası olmadığı konusunda duyumlar aldım, bu nedenle cihaz kullanımı uygun olanı. Ben de cihaz kullandım. Çeşitli maskeler var. İmkanınız varsa Size en uygun olabileceğini düşündüğünüzü alın derim. Ben deneyerek bana uygun geleni aldım.   

      Tiroid bezi az çalışıyorsa  uyku apnesine neden olabildiğini okudum internette. Bende de hipotiroid olması sanırım tesadüf değildi. Uyku apnesinden şüpheniz varsa tiroid tahlili yaptırmanızı tavsiye ederim.Verdiğim linkte bununla ilgili bilgi var: http://www.reaktifhipoglisemi.com/Tr/content3.asp?m1=1&m2=5&m3=151

       Tiroid tedavisi ve kilo vermemle uyku apnesi sorunum  ortadan kalktı. Artık maske takmadan uyuyorum ve eşim rahat uyuduğumu söylüyor (daha önce soluğum duruyormuş söylediğine göre). Ben de artık dinlenmiş uyanıyorum.

              Uyku apnesi ile ilgili bilgiler aşağıda :)

Uyku apnesi nedir?
Apne olarak da bilinir, uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 20 saniye süreyle normal değerinin 20sine ve daha altına düşmesi ile tanımlanabilir. Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar.

Uyku apnesi sinir sistemindeki bir problem nedeniyle uyku apnesi veya solunum yollarındaki bir tıkanıklık nedeniyle uyku apnesi oluşabilir. Bazen de bu her iki durum birlikte olmaktadır uyku apnesi.

Uyku apnesi öldürebilir
Normalde biz uyurken, boğaz kasları bolca oksijen alabilelim diye solunum yolumuzu açık tutar. Kişide uyku apnesi olduğunda, boğaz kasları fazla rahatlar, dil ve bademcikler nefes borusuna göre çok genişler ve bu yüzden solunum yolu tehlikeli bir şekilde daralır. Veya fazla kilolu olmaktan dolayı yedek dokular solunum yolunu daraltarak kalınlaştırır. Uyku apnesi beyin, solunum yolunu açık tutan kaslarla iyi iletişim kuramadığında da olabilir. Sonuç: Hava alabilmek için başarısızca sarfedilen çabalardan dolayı oluşan titreşim. Yani; uyku apnesi olanların durumunu açıklayan horlama. Oksijen alımı çok az olduğunda beyniniz uykunuzda ölmenizi engellemek için sizi uyandırır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için bu durum gecede yüzlerce kez yaşanabilir.
Sizi ve eşinizi perişan ve yorgun yapmasının ötesinde uyku apnesi, yüksek tansiyonun başlıca nedenlerindendir ve damarlarınızda iltihap ve pıhtılaşmaya neden olabilir. Uzun vadede genellikle asabiyet ve depresyonla sonuçlanır, bazı durumlarda kişiyi uykusunda öldürebilir.

Uyku apnesinin belirtileri:

  • Gündüz uykulu olma hali
  • Geceleri gürültülü horlama
  • Geceleri nefes almada kesiklikler
  • Nefes yetmezliğinden dolayı ani uyanışlar
  • Asit reflüsü
  • Geceleri sık sık idrara çıkma
  • Baş ağrıları
  • Hafıza kaybı
Ne yapabilirsiniz?
Özellikle hafif ve orta durumlardaki vakalarda uyku apnesini ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri yaşam tarzı değişikliğidir. Daha iyi bir gece uykusu almak için şu önemli değişiklikler yapın:

Yeterince uyuyun:  Yatma zamanınız için oluşturacağınız alışkanlıklar ve rutinler uyku düzeninizi oluşturur. Düzenli uyku saatinizin olması, akşamları yapacağınız rahatlatıcı aktiviteler uykuya geçişinizi kolaylaştıracak ve stresinizi azaltacaktır. Yatmadan birkaç saat öncesinde teknolojik aletlerden uzak durmaya başlayın. Kendinize sessiz, sakin bir ortam yaratın. Ayrıca yatmadan önce alacağınız sıcak bir duş uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Yatakta TV seyretme veya yatma saatinize çok yakın bir saatte yapacağınız egzersiz, alkol ya da kafein tüketimi sizi iyi bir uykudan alıkoyacaktır. Yatak odanız serin, karanlık ve sessiz olmalı. Rahatsız yatak, ışık, gürültü, bunaltıcı sıcak uykunuzu bozabilir. Horlayan eş ve evcil hayvanlar da. Yatak odanızda bulunan eşyaların bir listesini çıkartın. Tam gözünüz karanlığa alışmışken, telefon, saat, radyo, sokak aydınlatması gibi gözünüzü alabilecek eşyalardan uzak durun. Gerekiyorsa ışığı tamamen kesecek perde kullanın. Oda sıcaklığınızı 18,5 civarında tutun.

Sigarayı bırakın ve fazla kilolarınızdan kurtulun: Sigara dumanı solunum yollarını daraltarak, yeterli oksijenin geçmesini zorlaştırır ve onları iltihaplandırır. Vücut ağırlığınızın yüzde 10’unu kaybetmeniz uyku apnenizin de üç kademe iyileşmesini sağlayacaktır. Ortalama kilodaki çoğu kadının bu rahatlığı elde etmek için yalnızca 4-5 kg vermesi yeterlidir. Eğer sigara kullanıyorsanız ve bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, sigara alışkanlığından kurtulmak için size vereceğim planı takip edin.

Burun tıkanıklığını tedavi edin: Reçetesiz satılan burun spreyleri, tuzlu damlalar ve dekonjestanlar burun tıkanıklıklarını azaltmaya ve solunum yolunuzu açmaya yardımcı olur.

Alkol ve sakinleştiricilerden kaçının:  Alkol ve sakinleştiriciler beyin faaliyetlerinizin gücünü azaltır ve bununla birlikte yeterli oksijen almanızı riske atar. Uyku ilaçları düzensiz uykular için bir çözüm yolu gibi görünse de aslında sizi canlı tutma görevi olan beyninizi işinden alıkoyar.

Doktorunuz ne yapabilir?
Uyku apnesiyle ilgili iyi haber, bunun için çok etkili bir tedavi olmasıdır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için ilk seçenek; sürekli pozitif solunum yolu basıncını sağlayan ve geceleri takılan maskedir. CPAP lakaplı bu maske boğazınıza giden ve solunum yolunuzu açık tutan bir boruya iliştirilmiştir ve yüzde 90 ila 95 arasında başarı oranına sahiptir.
Bunu ayarlamak zor olabilir, kendinizi bu maskeyle rahat hissedene kadar televizyon karşısına geçip kısa aralıklarla denemelisiniz. Hafif ve orta durumda uyku apnesi olanlara, daha geniş bir solunum yolu yaratmak amacıyla ağıza takılarak alt çeneyi öne çeken taşınabilir bir aygıt da bulunmaktadır. Ameliyatla da aynı sonucu alabilirsiniz. 

Kaynak: Dr.Mehmet Öz
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için önemlidir