1 Eylül 2015 Salı

Kavozda Domates Salçası        Şimdi tam zamanı:) Ben ilk defa yaptım. Size de nasıl yaptığımı anlatayım.

         Ben bir kasa domatesten yaptım siz kendinize göre ayarlayın. Domatesi rendeliyoruz (dilerseniz bıçakla kabuğunu soyup domatesleri rondoya koyabilirsiniz).

         Rendelenen domatesleri büyükçe bir tencereye koyup içine zeytinyağı ve tuz atarak 20-25 dakika kaynatıyoruz. Zaman dolmasına yakın başka bir tencerede su kaynatıp içine kavanozların kapaklarını atıp kaynatıyoruz.

          Bu arada sırası gelmişken kavanozlardan bahsedeyim. Hiç kullanılmamış kavanoz veya yeni kapak aldıysanız sorun yok kullanılmış kavanoz kullanacaksanız (ifade komik oldu ama başka ifade bulamadım :) ) kapağı fazla zorlanmış olmamalı. Ben sadece kavanoz kapağının kenarından hava alacak kadar kaldırıp öyle açıyorum konserveleri. O kavanozları ve kapakları da kullandım artık şansıma diyerek. Çok şükür sorun olmadı:)

              Domates rendemiz kaynadıktan sonra kavanoza koyup kaynayan kapağı maşayla alıp kavanozu sıkıca kapatıyoruz. Bez serilmiş bir yere kavanozu ters şekilde koyuyoruz. Bir gün sonra kavanozu çevirip kapağına bakıyoruz. Kapak içeriye doğru çekildiyse işlem tamam:) Eğer çekilmediyse artık yakın zamanda buzdolabında koruyarak tüketirsiniz:) Afiyet olsun...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için önemlidir