14 Ağustos 2016 Pazar

AKAPELLA ŞARKILAR        
          Bilmeyenlere önce akapellanın ne demek olduğunu açıklayayım. A capella çok sesli bir müzik türü. İtalyancada kilise tarzı anlamına gelmektedir. Enstrüman kullanılmadan tenor, soprano, bariton, mezzo soprano, alto ve bas sesleri farklı tonlarda yazılmış olan eseri bir arada icra eder veya müzik enstrümanı olarak  beatbox yapılarak da söylenir. Ülkemizdeki  çok sesli koroları buna örnek gösterebiliriz.

Kilise korolarında duyulmakla birlikte bir  çok müzik türünde de kullanılmaktadır.


              Burada seçtiğim acapella şarkıları paylaşacağım. Öncelikle genç kızlığımda henüz radyonun sadece TRT yayını yaptığı zamanlarda geceleri uyumadan önce dinlediğin minik el radyosunda yabancı kanalları bulup onları dinlerdim. Bir gün tesadüfen Billy Joel'in The Longest Time şarkısını dinlemiştim. Şarkıyı o kadar sevmiştim ki şarkıcının adını ve şarkıyı resmen hafızama kazımışım. Yıllar sonra internette şarkıyı buldum. Ara ara dinlerim ve hala dinlerken içim huzur bulur bu şarkıyla:) Bilmeden dinlediğim ilk akapella şarkıymış meğer. Ben müziğin insan sesi olduğunu bilmeden dinlemiştim.) Umarım dinlemediyseniz siz de beğenirsiniz.

     Şarkıların hepsi de süperrrr!!!
Entarisi Ala Benziyor - Boğaziçi Caz Korosu


Sertap Erener _Voice Male den Zor Kadın
Evolution of Music - Pentatonix

Madonna - Like A Prayer (A Cappella Cover by Duwende)

Local Vocal - 90's Dance acapella medley mixHappy 70th Birthday Bob Marley - Could You Be Loved [Acapella Version 2015]Neredesin Firuze Filminden Ya Evde Yoksan Gülçin Ergül - Bir Tanecik Aşkım (Acapella)Pamukkale Üniversitesi çok sesli korosundan- Hasret düştü gönlüme
A Capella Boğaziçi - Divane Aşık Gibi  Tarkan - Şıkıdım (Cover by Alaa Wardi)
Jai Ho - Slumdog Millionaire (Cover by Alaa Wardi & Peter Hollens)

Beş Kardeş dizisinden
Son olarak her ne kadar müzikte eşlik etmiş olsada Pamukkale Üniversitesi THM topluluğundan muhteşem  asmam çardakta türküsü yorumu


Umarım hepsini dinlemiş ve benim gibi beğenmişsinizdir Sevgiyle kalın :)


4 yorum:

 1. Aralarında müzik dersinde dinlediklerim var pentatonix de çok hoşuma gitti. Gülçin ergülün klibi de pek güzel küçükken çok severdim hepsi grubunu :D Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Pentatonixi ben de çok sevdim. Hepsi grubu iyiydi ben de severek dinliyordum. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. aklıma direk sertap erenerin şarkısı gelmişti.. bir de izlediysen beş kardeş diye bir dizi vardı orada söylemişlerdi bu tarz bir şarkı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beş Kardeşte söyleneni you tube da bulup ekledim:) O da güzelmiş:)Sevgiler.

   Sil

Yorumlarınız benim için önemlidir